En İyi Sağlık Sigortası Şirketi Hangisi?

05.06.2021

Sağlık konusu tüm hayatımızı etkileyen en hassas konuların başında gelmektedir. Sağlık sigortasını yaptıracağınız şirketi iyi seçmeniz ise bu yüzden çok önemlidir. Alanında uzmanlaşmış bir şirketle çalışmak sizin yararınıza olacaktır. Peki en iyi sağlık sigortası şirketi hangisi?

Sağlık sigortası şirketinizi seçerken belli kriterleri göz önüne almanız doğru seçimi yapmanız açısından önem taşımaktadır. Aşağıda belirttiğimiz kriterleri inceleyerek sizin için en doğru sağlık sigortası şirketini bulabilirsiniz…

Teminat Kapsamına Dikkat: Poliçenizde olması gereken ana teminatlar arasında yatarak ve ayakta tedavi yer alır. Her sigorta şirketi olması gereken bu teminatların yanı sıra ücrete dahil olan ya da olmayan bazı ek teminatlar da sağlar. Örneğin, tedavi öncesini ve sonrasını kapsayan hizmetler, doğum teminatı, ambulans hizmetleri, bakım tedavileri, check-up ve tıbbi destek sağlanması gibi hizmetler bu kapsamdadır. Sağlık sigortası satın alınırken, en kapsamlı teminatları içeren sigorta planını seçmeniz faydanıza olacaktır.

Limitlerinizi İhtiyaçlarınıza Göre Belirleyin: Sağlık sigortası şirketleri arasında size en uygun olanı, beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde karşılayandır. Bunun seçimini yapabilmek için özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki farkı bilmeniz gerekmektedir. Özel sağlık sigortalarında katılım payı oranı söz konusudur ve tedavi için belirlenen limiti aşan hastane masrafları sigortalı tarafından karşılanır. Tamamlayıcı sağlık sigortalarında ise katılım payı söz konusu değildir. Yatarak tedavilerin tamamını karşılarken, ayakta görülen tedaviler yılda 8 veya 10 adet doktor muayenesi ile sınırlıdır.

Şirketlerin Bekleme Sürelerini Kıyaslayın: Sağlık sigortası yaptırdığınızda bazı hastalıklar için bekleme süresi söz konusudur. Bu kapsamda bazı hastalıklar ancak birkaç ay sonra teminat altına alınır. Bekleme süresi tüm sağlık poliçelerinde yer alan bir prosedürdür. Burada tek fark, bu bekleme süresinin 1 ay ile 12 ay arasında değişiklik göstermesidir.

Hasarsızlık İndirimi Sağlayan Şirketi Seçin: Bir önceki yıl hiçbir hasar talebi oluşturmadıysanız tüm sigorta şirketleri size ödül verir. Bu ödün “Hasarsızlık İndirimi” olarak adlandırılır. Hasarsız geçen her senede bu indirim oranı da artar. Bu oran her sigorta şirketi için farklılaşır.

Hasar Ödeme Oranlarına Dikkat Edin: Toplam hasar taleplerine karşı sigorta şirketinin ödediği hasar miktarı, hasar ödeme oranı olarak ifade edilir. Bu oran ne kadar yüksekse hasar taleplerinde taleplerinizin yerine getirilmesi de o kadar yüksek orandadır.

Sağlık Sigortası Primlerini Kıyaslayın: Yaptıracağınız sigortanın primleri de göz önünde bulundurmanız gereken noktalardan biridir. Sağlık sigortanız için ödediğiniz primin oranının size verilen hizmetle doğru orantılı olması gerekmektedir.

En İyi Sağlık Sigortası Şirketi Nasıl Seçilir?

En iyi sağlık sigortası şirketi, anlaşmalı olduğu hastaneler listesinde birçok alternatifi barındıran şirkettir. Peki, Sağlık sigortası şirketleri arasından size en uygununu seçmeniz için bakmanız gereken kriterleri biliyor musunuz? İşte o kriterler…

İş Hacmi: satılan toplam poliçe adedini ve toplanan primi gösteren iş hacmi yüksek olan sigorta şirketini seçmeniz faydanıza olacaktır.

Ürün Çeşitliliği: Ürün çeşitliliğinin var olması, sağlık sigortası poliçesine ödeyeceğiniz primi de seçme şansınız olduğu anlamına gelir.

Özel sağlık sigortaları seçilen teminat kapsamı, limit ve katılım payı oranı doğrultusunda farklılık gösterir. Kişiler istedikleri takdirde sağlık sigorta poliçelerini kendi tercihlerine göre düzenleyebilirler. Böylece bireyler hem ihtiyaçlarına en uygun olan teminat kapsamını belirler hem de bütçeleriniz zorlamalarına gerek kalmadan sağlık sigortası poliçelerine sahip olabilirler. Siz de ürün çeşitliliği, ihtiyaçlarınız ve bütçenize en uygun olan sağlık sigortası şirketini yukarıda saydığımız kriterleri göz önüne alarak zorlanmadan belirleyebilirsiniz.

#Sigortambir
#SağlıkSigortası
#Sağlık
#ÖzelSağlıkSigortası