Parsel Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır?

24.01.2022

Bir gayrimenkul satın almaya karar vermeden önce gerekli araştırmaları tamamlamanız gerekir. Bunun için de yapılması gereken işlemlerden biri de parsel sorgulama yapmaktır. Peki parsel sorgulama nedir ve parsel sorgulama nasıl yapılır? Öncelikle parsel, ada ve pafta kelimelerini açıklayalım…

Parsel: Türk Dil Kurumu’na göre parsel kelimesi tapu ve imar yasalarına göre üzerinde yalnızca bir yapı kurulabilecek biçimde bölümlenmiş toprak anlamına gelmektedir.

Ada: Sınırları cadde, sokak, akarsu ve demiryolu gibi engellerle çevrilen parseller topluluğuna ada denmektedir.

Pafta: Bir haritayı, planı ya da modeli oluşturan ayrı parçalardan her birine pafta denmektedir.

Parsel sorgulama nedir?

Parseller için sorgulama yapmak önemli bir işlemdir. Parsel sorgulama işlemi yaparak pafta bilgilerine, alan konumuna ve tapu bilgilerine ulaşmanız mümkündür. Peki parsel sorgulama nasıl yapılır? Parsel sorgulama nereden yapılır?

Parsel sorgulama nereden yapılır?

Parsel sorgulama yapmak istediğinizde parselle ilgili ayrıntılara Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) Parsel Sorgulama Uygulaması üzerinden ulaşabilirsiniz. Parsel sorgulama işlemi gayrimenkullerin yerinin tespit edilmesi için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden yapılan ilk işlemdir.

TKGM Parsel Sorgu Nasıl Yapılır?

Teknolojinin henüz gelişmediği yıllarda tapu parsel sorgu işlemi yapmak oldukça zordu. Geçmişte arsa ve arazi sahiplerinin parsellerini sorgulamak isteyen bireylerin Tapu Dairesi binalarına bizzat gitmeleri gerekiyordu. Günümüzde Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından şifresiz olarak hizmete açılan parselsorgu.tkgm.gov.tr adresi üzerinden parsel ve tapu sorgulama işlemi yapmak oldukça kolaydır.

TKGM parsel sorgulama uygulaması ve E-devlet uygulaması ile parsel sorgu işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet uygulaması ile il, ilçe, mahalle ve ada parsel bilgilerini doğrulayarak harita üzerinden parselinize ulaşmanız mümkündür. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü (TKGM) tapu parsel sorgulaması yapmak için ada parsel sorgu ekranında bulunan lokasyon kısımlarını tamamlamanız yeterli.

E-Devlet ile Parsel Sorgu Nasıl Yapılır?

Parsel sorgulamanızı e-Devlet ekranından gerçekleştirmek için e-Devlet şifresine ihtiyacınız var. e-Devlet şifrenizi edindikten sonra online olarak e-Devlet platformuna girerek T.C. numaranız ile tapu sorgulama ve parsel sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Parsel sorgulama nasıl kullanılır?

TKGM parsel sorgulama uygulaması üzerinden şu işlemleri yapmanız mümkündür:

 • Ada parsel sorgulaması yapma
 • Detaylı parsel sorgulaması yapma
 • İsme göre tapu sorgulaması yapma
 • Tapu başvuru sorgulaması yapma
 • 3D Parsel sorgulaması yapma
 • Başkasına ait tapu sorgulama yapma

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) kaydınız yoksa Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) aracılığıyla yaptığınız parsel sorgulamada işlemi başarısız olacaktır.

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) Nedir?

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) Türkiye genelinde mülkiyet bilgilerinin online ortamda görüntülenmesini sağlayan bir platformdur. Gayrimenkul almak isteyenler sorgulama işlemini Tapu Dairesi veya TKGM ada sorgulama ve parsel sorgu ekranı üzerinden kolayca gerçekleştirebilirler.

e-Devlet Üzerinden Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden parsel sorgulaması adım adım şu şekilde yapılır:

 • T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapın.
 • Tapu Bilgileri Sorgulama sayfasından adres bilgileri ile parsel sorgulama işlemi yapabilirsiniz.
 • Bunun yanında harita üzerinden de arsa ve taşınmaza dair bilgiler görüntülenebilir.

TAKBİS Üzerinden Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulaması’na parselsorgu.tkgm.gov.tr üzerinden ulaşmanız mümkündür.

TKGM üzerinden parsel sorgulama adım adım şu şekilde yapılır:

 • İnternet üzerinden TKGM sayfasına giriş yapın.
 • Sayfanın sol tarafında yer alan adres bilgilerini girerek ve adres bilgilerinin yanı sıra taşınmaz no ile sorgulama yapabilirsiniz.

TKGM Mobil Uygulaması Üzerinden Parsel Sorgulama

 • Google Play ve App Store’dan TKGM akıllı telefonlara ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
 • Uygulama indirildikten sonra adres bilgileri ya da taşınmaz no ile sorgulama işlemini kolayca yapabilirsiniz.
#
#
#
#