Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar

19.06.2021

Pasaport, yurt dışına çıkmak istediğinizde en fazla gereken belgedir. Çeşitleri bordo, gri, yeşil gibi ayrılan pasaportlar, bireylerin kamudaki derecesine ya da devlet görevini yerine getirmek için gitmesine göre farklı renklerde çıkarılır. Pasaportlar içerisinde en fazla kullanılan bordo renkli pasaporttur.

Pasaport, harç karşılığında ve 6 aylık, 1 senelik, 2 senelik veya çeşitli zaman bazları için alınır. Pasaportunuzun süresini on yıla kadar belirleme hakkına sahipsiniz. Belirlediğiniz süreye göre ücretler de değişkenlik göstermektedir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından her sene pasaport yenileme ve pasaport alım ücretleri yeniden belirlenir. Pasaportunuz için belirlediğiniz sürenin dolması durumunda pasaport yenilemek için işlem yapmanız gerekir. Yenileme işleminde pasaportunuzu istediğiniz bir süre zarfı için güncelleyebilir ve seyahatlerinize devam edebilirsiniz. Peki, pasaport yenileme nasıl yapılır, pasaport yenileme nereden yapılır, pasaport yenileme için gereken evraklar, pasaport yenileme ücreti ne kadar? Şimdi bu soruların detaylarını aktaralım…

Pasaport Yenileme Nasıl Yapılır?

Geçerli pasaportunuzun süresinin dolması, pasaport yenileme işlemi için başlıca sebeplerden biridir. Bunun dışında kimliğinizde de en ufak bir değişiklik meydana geldiğinde pasaportunuzu da buna uygun olarak yenilemeniz gerekir. Pasaport türlerine göre yenileme işlemleri de farklılık gösterebilir. Pasaport yenileme işlemi için öncelikle Alo 199 çağrı merkezinden veya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün https://randevu.nvi.gov.tr/ internet adresi üzerinden randevu almalısınız.

Bu şekilde başvuru yapmıyorsanız işlemlerinizi direkt olarak nüfus dairesine giderek gerçekleştirebilirsiniz ancak randevu almak işlemlerinizi daha da kolaylaştıracak ve size zaman kazandıracaktır. Randevudan sonra pasaport yenileme evrakları ve pasaport yenileme ücretini hazırlamalısınız. Başvuru için işlemleri başlatmadan önce mutlaka harç bedelini ve defter bedelini bir arada ödemeniz gerekiyor. Bütün belgelerinizi eksiksiz hazırlayıp başvurunuzu yapmanız, işlemlerinizin hızlıca gerçekleştirilmesi adına büyük önem taşıyor. Pasaport çıkarırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de pasaport talep formundaki bilgilerin doğruluğudur.

Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar

Pasaport türüne göre pasaport için gerekli evraklar ve pasaport yenileme için gerekli evraklar farklılık gösterir. Randevunuzu çevrimiçi olarak aldıktan sonra gereken evraklarla birlikte şahsınız adına başvuru yapabilirsiniz. Pasaport sahibi olmak için bizzat başvuru yapmanız gerekmektedir. Umuma mahsus, hususi damgalı, hizmet damgalı olmak üzere birbirinden farklılaşan pasaportlardaki istenen evraklar da birbirinden farklıdır. Başvuruya gelmeden evvel harcınızı yatırmış olmanız gerektiğini de hatırlatalım. Pasaport yenileme işlemi yaptırırken yanınızda bulundurmanız gereken evrakları şöyle sıralayabiliriz;

  • Nüfus cüzdanınız, kimlik kartınız ya da geçici kimlik belgeniz muhakkak yanınızda olmalıdır.
  • Son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğrafınızı da hazır bulundurmalısınız.
  • Pasaport alacak öğrencilerin ise öğrenci belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor.
  • Bunların dışında yenileme işlemi sırasında elinizde mevcut olan, geçerliliğini kaybetmiş olan eski pasaportunuzu da mutlaka götürmeniz gerekiyor.

Pasaport Nereden Alınır?

Pasaport yenileme işlemi için öncesinde online olarak randevu aldıktan sonra nüfus müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekiyor. Bundan önce ise mutlaka harç ve defter ödemenizi yapmış olmalısınız. Başvurunuz sonrası kısa sürede işlemleriniz sonlanarak pasaportunuzun basım işlemine başlanacaktır. Başvurunuzun devamındaki bir hafta içinde pasaportunuz size, belirttiğiniz adrese veya siz yoksanız başvuru sırasında belirlediğiniz isme teslim edilir.

Pasaport gönderimleri PTT kargo ile yapılır. İki günlük basım ve işleme süreci sonrasında kargoya verilen pasaportların size geliş süreci Türkiye’nin hangi ilinde olduğunuza göre değişir, ancak en geç bir hafta sonra pasaportunuz elinizde olacaktır. Genellikle il merkezlerine üç iş günü, ilçelere dört iş günü ve köylere yedi iş günü içerisinde pasaportun teslimi sağlanıyor.

#Sigortambir
#Pasaport
#PasaportYenileme
#PasaportHarcı