4a, 4b ve 4c Sigortalı Nedir? Farkları Nelerdir?

05.06.2021

Eskiden sosyal sigortalar kurumu olan ve tek çatı altında toplanarak SGK adını alan Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çeşitli sigorta sistemleri bulunur, çalışanlar ve emekli olanlar bu sistemlerden herhangi birine kayıtlıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışanları sosyal güvence altına alarak gerekli olan şartlar tamamlandıktan sonra emeklilik hakkı kazanmasını sağlar. 4a, 4b ve 4c Sigortalı Nedir? Farkları Nelerdir? Tüm çalışanların öğrenmek istediği konudur.

 • 4A
 • 4B
 • 4C kapsamı altına alınan güvence sistemleri ve kimleri kapsadığı SGK tarafından açıklanmaktadır.

Sigorta Sistemleri Nelerdir?

4a, 4b ve 4c sigortalı nedir, Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödemesi yapan çalışanlar 4A, kamu çalışanları 4B ve bir yıldan az süre ya da mevsimlik olarak çalışanlar ise 4C sigortalıları olarak adlandırılır.

 • 4A sigorta kapsamında bulunan kişiler SGK'ya prim öder. Sözleşmeli olarak çalışanlar için çalışma alanını ifade eden 4A sistemi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 5510 sayılı yasa kapsamında değerlendirilir.
 • Halk arasında bağ-kur olarak bilinen 4B kapsamında kariyer ve meslek grupları kategorisi dışında kalan çalışanlar yer almaktadır. Mühendis, sağlık memuru, hemşire, teknisyen ve koruma ile güvenlik kadroları bu kapsam içerisinde güvence altına alınır.
 • Emekli Sandığı olarak bilinen 4C kapsamında ise mevsimlik çalışanlar ve 1 yılın altındaki sürede çalışanlar sigorta kapsamına alınır.

Statüler Kimleri Kapsar

4A nedir sorusunun cevabı; bir işverene bağlı olarak 5510 sayılı sosyal sigortalar ve GSS kanuna göre çalıştırılanları niteleyen sigorta kapsamıdır. 4B nedir sorusunun cevabı ise kendine ait işyerinde çalışan tüccar, esnaf ve sanatkar gibi serbest meslek çalışanlarının dahil olduğu sigorta kapsamıdır.

4C Sigorta Kapsamı

4C nedir sorusunun cevabı daha önce emekli sandığına bağlı olan çalışanlar ise son çıkan yasa gereği 4C sigorta kapsamı içerisinde alınmaktadır. 5510 sayılı yasaya göre, hizmet akdi ile çalıştırılanlar, köy ve mahalle muhtarları, serbest meslek çalışanları, gelir vergisinden muaf olan esnaf ve sanatkârlar, anonim şirketlerin ortakları, komandit şirketlerin ortakları, şirket ve donatma iştiraklerinin ortakları, tarım çalışanları ve kamu personeli sigortalı sayılmaktadır.

Kamu hizmetleri 657 sayılı kanuna göre;

 • Memur
 • Sözleşmeli personel
 • Geçici personel
 • İşçi olmak üzere SGK tarafından sigortalandırılır.

Hangi Çalışan Hangi Statüde Yer Alır

Memur statüsünde olanlar devlet ve kamu tüzel kişiliklerin de kamu hizmetinde çalışanlardır. Aynı zamanda genel politika tespiti, programlama, araştırma, yönetim, planlama ve denetim gibi işlerde çalışanlarda memur statüsünde ele alınır.

Sözleşmeli personel statüsünde kalkınma planı, iş programları ve yıllık program projelerinin hazırlanması, işletilmesi ve işlevini sürdürmesi için çalıştırılan ancak işçi sayılmayan kamu hizmeti görevlileridir.

İşçi Sayılmayan Çalışanlar

Geçici personel statüsünde değerlendirilenler ise mevsimlik ya da 1 yıldan çok daha kısa süre içerisinde belirlenen ücret sahibinde çalıştırılan ancak işçi sayılmayan görevlilerdir.

İşçi statüsü ise belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan sürekli işçiler, mevsimlik çalışanlar ve ilgili mevzuata göre geçici olarak iş pozisyonlarında 6 aydan az çalışanlar yer almaktadır.

Tek Çatı Altında Toplandı

Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından farklı statülerde değerlendirilen 4A, 4B ve 4C sigortalıları, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kurulması ile birlikte tek çatı altında toplandı.

4a, 4b ve 4c sigortalı farkları nelerdir farklı alanlarda çalışanlar için A, B ve C şeklinde kodlama yapılarak statüler birbirinden ayrıldı. Çalışanların statüsünü belirleyen 4A sigortası hakkında bilgi sahibi olmak isteyen sigortalı bunun için 4A hizmet dökümü almak zorundadır.

4A hizmet dökümü kişinin sigortaya başladığı tarihi, prim miktarını ve an itibariyle toplam gün sayısı ne gösterir. 4A hizmet dökümü ile birlikte aynı zamanda 4B hizmet dökümü ve 4C hizmet belgesi alınmaktadır.

Hizmet Dökümünü Sorgulama

Sigortalılar hizmet dökümünü sorgulamak için e-devlet şifresinden yararlanır, sorgulama işlemleri şu şekilde gerçekleşir;

 • https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine erişim sağlanır.
 • Ekranda yer alan T.C. kimlik numarası ve şifre bölümü doldurularak giriş kutucuğuna tıklanır.
 • Ekran üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu işlemleri sekmesine giriş yapılır.
 • Açılan pencerede listelenen 4A, 4B ve 4C statüleri için ayrı hizmet dökümü belgesi başlıkları bulunur.
 • Tercih edilen başlık üzerine tıklanır.
 • Ardından açılan pencerede indir komutu bulunmaktadır, komuta tıklanması ile birlikte hizmet döküm belgesi bilgisayar ekranına yansır ve çıktı alınır.

Sigortambir.com’dan sigorta yaptırmak zamanınızdan ve paranızdan tasarruf etmenizi sağlar. Hemen online sigorta teklifi alabilir ya da 0850 800 00 01 Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayabilirsiniz.

#Sigortambir
#4a Sigorta
#4b Sigorta
#4c Sigorta