Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

23.07.2021

Ehliyet sahibi olmak, trafikte aktif bir şekilde araç kullanmak için en önemli şarttır. İlk kez ehliyet alacak olsanız da eski tip ehliyetinizi yenilemek isteseniz de gereken en önemli belge sağlık raporudur. Sağlık raporu alımı, ehliyet almak için zorunlu tutulmaktadır. Peki ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır? Şimdi sürücü belgesi için sağlık raporu ile ilgili bilmeniz gerekenleri detaylarıyla inceleyelim.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık raporu almak için çeşitli sağlık kuruluşlarına gitmeniz gerekiyor. Sağlık raporunu en kolay şekilde almak için aile hekiminizden randevu alabilirsiniz.

Randevunuzu almak için aşağıdaki sağlık kuruluşlarına başvurabilirsiniz:

  • Sağlık ocakları (aile hekiminiz)
  • Özel hastaneler
  • Özel tıp merkezleri, poliklinik ya da muayenehaneler

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Size en uygun sağlık kuruluşundan randevunuzu aldıktan sonra doktora giderken yanınızda kimliğinizi ve 2 adet biyometrik fotoğrafınızı da götürmeniz gerekiyor. Bunların yanında gözleriniz için lens kullanıyorsanız lensinizi ya da gözlüğünüzü de yanınızda bulundurmalısınız.

Sağlık raporu işlemleri sürecinde hekiminizin muayenede soracağı soruları doğru bir şekilde yanıtlamanız gerekiyor. Denge ve refleks testleri de bu muayene sırasında yapılıyor. Eğer hiçbir sorun yoksa hekiminiz, üzerine fotoğrafınızı yapıştırdığı “Sürücü olur” raporunu size verecektir. Bu durumun yanında uzman doktor gerektiren diğer sağlık sorunları için yönlendirme söz konusu olabilir. Hekiminiz böyle bir yönlendirme istediyse yönlendirdiği doktora gitmeniz ve gerekli muayeneyi olmanız gerekmektedir.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

Ehliyet için gereken sağlık raporunu aile hekiminizden alacaksanız bunun için bir ücret ödemenize gerek yok ancak hekiminiz başka bir bölüme yönlendirme yaparsa bu durumda ücret ödemeniz söz konusu olabilir. Bu ücret devlet hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde değişiklik gösterebilir. Örneğin 2020 yılında devlet hastanelerinde tek hekim ücreti 50 TL iken üniversite hastanelerinde bu ücret 75 TL olarak belirtilmiştir.

Ehliyet Sağlık Raporundaki Gruplar Ne Anlama Geliyor?

Ehliyet çıkarmak için aldığınız sağlık raporunuzun üzerinde “Sürücü olur”, “1. Grup sürücü olur” ve “2. Grup sürücü olur” olmak üzere üç grup olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu terimlerin anlamı, alacağınız ehliyet sınıfıdır.

1. Grup Sağlık Raporları: Sürücü belgeleri içinde M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfı ehliyet alacaklar için sağlık yeterliliğini ifade etmektedir. Bu grupta yer alan sürücülerin 10 yılda bir yeniden sağlık raporu alıp ve ehliyet için gerekli diğer belgelerle birlikte başvurup ehliyetlerini yenilemeleri gerekmektedir.

2. Grup Sağlık Raporları: C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfı sürücü belgesi alacaklar için sağlık yeterliliğini ifade etmektedir. Bu grupta yer alan sürücülerin 5 yılda bir ehliyetlerini yenilemesi gerekiyor.

Ehliyet Sınavından Sonra Yeniden Sağlık Raporu Alınmalı Mı?

Ehliyet sahibi olmak için gereken en önemli belgelerden birinin sağlık raporu olduğunu belirtmiştik. İlk defa ehliyet alacakların İlçe Nüfus Müdürlüğüne başvurusu sırasında vermeleri gereken belgelerden olan sağlık raporu olmazsa, ehliyet de alınamaz. Peki ehliyet sınavını geçtikten sonra ehliyet kursuna yazılırken verilen sağlık raporu kullanılabilir mi yoksa yen bir rapor mu almak gerekir? Ehliyet sınavı geçildiği takdirde verilen sürücü kursu dosyasının içerisinde sağlık raporu da bulunuyor. Dolayısıyla yeni bir rapor alınmasına gerek kalmıyor, ancak ehliyet yenileme işlemlerinde sağlık raporunu yeniden çıkarmak gerekiyor.

#Ehliyet
#SağlıkRaporu
#Sigortambir
#SağlıkSigortası