Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

24.07.2021

Trafikte araç kullanmak için sürücü lisansına yani ehliyete sahip olmak, zorunlu tutulan bir kuraldır. Ehliyet almak ise birkaç aşamadan oluşan bir işlemdir. Öncelikle elektronik ve direksiyon olmak üzere iki aşamalı ehliyet sınavını geçmeniz gerekiyor. Bu iki sınavda da başarılı olduktan sonra yollara çıkmanızı sağlayacak olan ehliyetinizi almak kalıyor. Ehliyetinizi çıkarmak içinse öncelikle ehliyet randevusu almanız gerekiyor. İşte, “Ehliyet randevusu almak istiyorum” diyenlerin izlemesi gereken aşamalar:

Sürücü Sertifikanızı Almış Olmanız Gerekiyor

Düzenlenen direksiyon sınavını başarıyla geçtiğinizde, kayıtlı olduğunuz sürücü kursu tarafından bir sürücü sertifikası çıkarılarak bu sertifika onaylanması için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderiliyor. Onaylanmış olan sertifikanız 1-2 hafta içerisinde kayıtlı olduğunuz sürücü kursunuz tarafından size teslim ediliyor. Ehliyet almak için gerekli belgelerden biri de sürücü sertifikası almaktır. Bundan dolayı randevu alma işlemini sertifikanız elinize geçtiğinde yapmanız daha sağlıklı bir hareket olacaktır.

Ehliyet Randevusu Nereden Alınır?

Sürücü sertifikanızı aldıktan sonra ehliyet randevusu için başvuru yapabilirsiniz. Peki, ehliyet randevusu nereden alınır? Ehliyet randevusu almak için iki alternatifiniz mevcuttur:

  1. Online ehliyet randevusu olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasından randevu alabilirsiniz.
  2. Ehliyet randevunuzu Alo 199 Vatandaşlık Etkileşim Merkezini arayarak telefonla oluşturabilirsiniz.

Ehliyet İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ehliyet çıkarabilmeniz için sürücü sertifikası ve randevu almak yeterli değildir ve randevu için gittiğinizde bazı evrakları teslim etmeniz gerekir. Sürücü belgesi alabilmek için gerekli evraklar şu şekildedir:

  • Nüfus cüzdanı
  • Sürücü sertifikası
  • Kurs tarafından size verilecek olan sürücü kursu dosyası
  • Aile hekiminden ya da diğer sağlık kuruluşlarından alabileceğiniz sürücü sağlık raporu (Kan grubunuzun belirtildiğine emin olmalısınız.)
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Ehliyet harcını yatırdığınıza dair dekont (Anlaşmalı bankalardan yatırabilirsiniz)
  • Eski ehliyetiniz (Ehliyet yenileme işlemi için başvuranlar için geçerlidir)

Başvuru Yaptıktan Sonra Ehliyet Ne Zaman Gelir?

Ehliyet için gereken belgeleri tamamlayıp teslim ettikten sonra sürücü belgeniz, belirttiğiniz adrese 15 gün içerisinde teslim ediliyor, ancak bu durum 15 gün boyunca araç kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. Randevuda belgelerinizi teslim ettiğinizde Nüfus Müdürlüğü size 15 gün geçerliliği olan bir geçici ehliyet belgesi teslim ediyor. Ehliyetiniz size gelene kadar 15 gün geçerli olan bu resmî belgeyle araç kullanmanız mümkün oluyor.

Ehliyet Randevu Sorgulama Nereden Yapılır?

Ehliyetinizi almak için randevunuzu oluşturduktan sonra kontrol etmek isterseniz bu durumda ehliyet randevusu sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bunun için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Randevu Sorgulama sayfasından sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Ehliyet Randevusu Nasıl İptal Edilir?

Ehliyet randevunuzu oluşturduktan sonra seçtiğiniz tarihte ve saatte bir işiniz çıktıysa randevunuzu iptal edebilir ve başka bir tarih için randevu oluşturabilirsiniz. Ehliyet randevusunu iptal etmek için randevu aldığınız site üzerinden işlem yapabilir ya da Alo 199’u arayarak iptal işleminizi yapabilirsiniz.

Ehliyet Ücretleri Ne Kadar?

Kaybolan ehliyeti yenilemek ya da yeni ehliyet çıkarmak için randevu aldıktan sonra ehliyet harcını ödemeniz gerekiyor. Ödemeniz gereken ehliyet harcı tutarı; ehliyet sınıfına, ehliyeti yenileme ya da ilk ehliyeti çıkarma durumuna göre değişiklik gösterebiliyor. Bu fiyatların her yıl güncellenebileceğini de hatırlatalım. Bundan dolayı ödenmesi gereken ehliyet ücretinin güncel tutarını internet üzerinden sık sık kontrol etmelisiniz.

#Ehliyet
#Sigortambir
#SürücüBelgesi
#TrafikSigortası