Tapu Harcı Hesaplama

20.07.2021

Bir gayrimenkulün alım satımı sırasında planda olmayan bir giderle karşılaşmamak adına hem alıcı hem de satıcı için önemli bir kavram olan tapu harcı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Peki, Tapu harcı ne kadar? Tapu harcı hesaplama nasıl yapılır? Tapu harcını kim öder? Bu soruların cevaplarına geçmeden önce tapu harcı kavramını açıklayalım…

Tapu Harcı Nedir?

Aynı zamanda tapu masrafı olarak da bilinen bu harç, bir mülk için belirlenmiş olan satış bedelinin yüzde 4’üne karşılık gelen miktarı ifade eder. Mülkün alım satımı sırasında bir kez ödenen bu harca ek olarak döner sermaye ve hizmet bedeli de ödenir. 2021 tapu harcı döner sermaye bedeli henüz belli değildir ancak bu bedel 2020 yılı için 178,50 TL’dir. Döner sermaye bedelinin ödenmesi konusunda alıcı ve satıcı arasında daha önceden bir anlaşmaya varılmamışsa genelde bu tutarı alıcı öder.

Tapu masrafını daha az ödemek için mülkün satış fiyatının olması gerekenden daha az gösterilmesinin cezaya tabi olduğunu da belirtelim. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, çekilen konut kredisi miktarı, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne belirtilen tutar ile karşılaştırıldığında doğru tutar ortaya çıkacak ve para cezası doğacaktır. Konutun satış fiyatının tapuda doğru beyan edilmesi böyle bir durumla karşılaşmamak için önem taşımaktadır.

Tapu Harcını Kim Öder?

Tapu harcı ödemesi hem alıcı hem de satıcı tarafından yapılır. Kanunen her iki taraf için de eşit olarak paylaştırılan harç, yüzde 4 olarak uygulanır ve yüzde 2’lik dilimler halinde hem alıcı hem de satıcı tarafından karşılanır. Peki tapu harcı hesaplaması nasıl yapılır? Şimdi detayları ile tapu harcı hesaplamasını aktaralım…

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu harcında hesaplama işlemi tapusu alınacak mülk için belirtilen alış ve satış miktarı üzerinden hesaplama yapılarak gerçekleştirilir.

Örnek tapu harcı hesaplama: Bir evi 600 bin TL’ye alacağınızı düşünelim. Bu durumda 600.000 TL x %4 = 24.000 TL hesaplamasından tapu harcı için 24 bin TL’lik bir ödeme çıkar. Bu da iki eşit parçaya bölünerek 12’şer bin TL olarak hem alıcı hem de satıcı tarafından ödenir.

Tapu Harcı İndirimi

Satış işlemlerinde ödenmesi zorunlu olan bu bedeli daha az ödemek isteyenler tapu harcı indirimini araştırıyorlar. Tapuda beyan edilen satış bedelinin %3’ü oranında ödeme yapma imkânı sunan tapu masrafı indirimi, 31.12.2019 tarihi itibarıyla sona erdi. Sonuç olarak güncel bir indirim mevcut değil.

Tapu Harcı Ödemesi Nereye Yapılır?

Tapu harcı ödeme aşamasında tarafınıza Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından anlaşmalı bankalar aracılığıyla SMS ile ödeme bilginiz ulaştırılır. Tapu harcı ödemenizi ilgili bankalara bu SMS ile gittiğinizde kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte tapu harcı ödemenizi online olarak da yapmanız mümkün. Tapu harcı ödemelerini online olarak yapabilmeniz için size SMS ile gönderilen 12 veya 13 haneli seri numarasını kullanmanız gerekir. Bu seri numarası ile Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesine veya Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tahsilat sayfasına girerek banka veya kredi kartınızla ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tapu Harcı Hangi Bankalara Ödenir?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesine göre PTT, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankaları dışında tüm bankaların kredi kartları ile tapu harcı ödemesi gerçekleştirilebilir. Tapu harcı ödemesi bizzat banka şubelerine yapılmak istenirse 2021 itibariyle aşağıdaki bankalara ödeme yapılabilir:

  • PTT
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Vakıflar Bankası
  • Emlak Katılım Bankası
#Sigortambir
#Tapu
#TapuHarcı
#Konut