Trafik Cezası Nasıl Ödenir? İndirimli Trafik Cezası Ödeme Süresi Nedir?

20.07.2021

Trafik kurallarına uymak, trafikte herhangi bir kazaya ya da can güvenliğini tehdit edecek bir duruma neden olmamak adına çok önemlidir, fakat bazen bireyler farkında bile olmadan kuralları ihlal ederek trafik cezasına çarptırılabilirler. Peki, bu durumda trafik cezası nereden ödenir, trafik cezası erken ödeme indirimi nedir ve ne zamana kadar geçerlidir? Şimdi bu soruları detaylı şekilde cevaplandıralım.

Trafik Cezası Nereden ve Nasıl Ödenir?

Bir trafik kuralını ihlal etmeniz sonucu aldığınız trafik cezasını ödemenizin birkaç yolu vardır. Yani size pratik gelen yöntemi belirleyip ödemenizi gerçekleştirmeniz mümkün. Şimdi, “Trafik cezası nereye ödenir?” sorusunun detaylarını aktaralım.

Vergi Dairesi, Banka Şubeleri ve PTT’den Ödeme

Aldığınız trafik cezasının ödemesini yapmak için kişisel olarak vergi dairesi, PTT ya da anlaşmalı bankaların şubelerine gidebilirsiniz. Trafik cezası bedelini aracın üzerine kayıtlı olduğu kişinin T.C. kimlik numarasını vererek de ödeyebilirsiniz.

İnternetten Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

Trafik cezanızı bizzat giderek ödemek için zamanınızın olmadığı bir durumda trafik cezasını ödemek adına pratik bir yöntem arıyorsanız çeşitli internet sitelerinden trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 • e-Devlet’ten Trafik Cezası Ödeme

e-Devlet üzerinden sorgulama ve ödeme yapabilmek için e-Devlet şifrenizin olması gerekiyor. Bir e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine giderek şifre alabilirsiniz. e-Devlet platformu üzerinden “Trafik Para Cezası Sorgulama ve Ödeme” sayfasına girerek sisteme giriş yaptıktan sonra sizden istenen bilgileri girerek ödemenizi yapabilirsiniz.

 • İnteraktif Vergi Dairesi’nden Trafik Cezası Ödeme

Trafik cezası sorgulama ve ödeme yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığının hizmeti olan İnteraktif Vergi Dairesi internet sitesinden da faydalanabilirsiniz.  Siteye gidip “MTV ve Trafik Cezası Ödeme” sekmesini tıklayıp T.C. kimlik no ve araç plakasını girerek ceza sorgulama ve ödeme işlemini yapabilirsiniz.

 • İnternet Bankacılığı ile Trafik Cezası Ödeme

Trafik cezanızı Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankaların internet sitelerinden ya da mobil uygulamalarından da ödemeniz mümkün. Siteye girdikten sonra trafik cezası ödeme alanına giderek plakadan trafik cezası sorgulayabilir ve hesaptan ya da kredi kartınızdan ödeme yapabilirsiniz.

İndirimli Trafik Cezası Ödeme Süresi Kaç Gün?

Trafikte geçerli olan alkollü araç kullanmamak, araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlememek, emniyet kemerini takmak, hız sınırını aşmamak gibi birçok kuraldan birini ihlal ettiğinizde para cezası ile karşılaşırsınız, fakat bu cezalarda indirim uygulaması da yapılmaktadır. Trafik cezalarında cezanın kesildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaptığınız takdirde %25 indirimden faydalanabilirsiniz. Örnek üzerinden para cezası indirimini şöyle hesaplayabiliriz;

2021 yılında emniyet kemeri takmamanın cezası 144 TL. 144’ün %25’i 36 TL. 144 – 36 =108 TL olarak ödemenizi yapabilirsiniz. Yani ceza kesilen tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız 144 TL yerine 108 TL ödersiniz.

2021 Trafik Cezaları Güncel Liste

2021 trafik cezalarının listesi yeni zamlarla beraber güncellendi. İşte bazı cezaların güncel tutarları:

 1. Alkollü araç kullanmak (ilk kez yakalanma): 1.339 TL
 2. Alkollü araç kullanmak (ikinci kez yakalanma): 1.679 TL
 3. Kırmızı ışıkta araç kullanmak: 314 TL
 4. Hız sınırını %10 ile %30 arasında aşmak: 314 TL
 5. Hız sınırını %30 ile %50 arasında aşmak: 652 TL
 6. Hız sınırını %50’dan fazla aşmak: 1.339 TL
 7. Engelli park alanı araç park etmek: 288 TL
 8. Kavşaklarda geçiş önceliği vermemek ve kavşaklarda hızı azaltmamak: 144 TL
 9. Araç kullanırken kemer takmamak: 144 TL
 10. Cep telefonu kullanmak: 314 TL
#Sigortambir
#Kasko
#Trafik
#Araç